Graduate Students

A | B | C | D | F | G | H | J | K | L | M | N | O | P | Q | R | S | T | V | W | X | Y | Z
Niki Abbasi Research Area
Fluid Mechanics
G03
Advisor
Howard A. Stone
Dennis Anthony Research Area
Fluid Mechanics
Atrium 33
Mohamed Bahri Research Area
Materials Science
J222
Advisor
Andrej Košmrlj
anastasia bizyaeva Research Area
Control, Robotics and Dynamical Systems
Advisor
Naomi Ehrich Leonard
Meghan Booker Research Area
Control, Robotics and Dynamical Systems
IRoM Lab J111
Advisor
Anirudha Majumdar
Claudia Brunner Research Area
Fluid Mechanics
Advisor
Marcus Hultmark
Christopher Burger Research Area
Propulsion and Energy Sciences
Advisor
Yiguang Ju
Charlotte Cathcart Research Area
Control, Robotics and Dynamical Systems
H120
Advisor
Naomi Ehrich Leonard
Wesley Chang Research Area
Materials Science
Danielle Chase Research Area
Fluid Mechanics
Advisor
Howard A. Stone
Timothy Chen Research Area
Propulsion and Energy Sciences
Advisor
Yiguang Ju
Egemen Kolemen
Rory Conlin Research Area
Applied Physics
Control, Robotics and Dynamical Systems
PPPL B312
Advisor
Egemen Kolemen
Tejas Dethe Research Area
Fluid Mechanics
Materials Science
J222
Advisor
Andrej Košmrlj
Howard A. Stone
Xiaohan Du Research Area
Materials Science
AD4B
Advisor
Craig Arnold
Daniel Dudt Research Area
Applied Physics
Advisor
Egemen Kolemen
Nikita Dutta Research Area
Materials Science
Bowen 418
Advisor
Craig Arnold
Alec Farid Research Area
Control, Robotics and Dynamical Systems
J111
Advisor
Anirudha Majumdar
Nicholas Fasano Research Area
Applied Physics
J226
Advisor
Julia M. Mikhailova
David Feng Research Area
Applied Physics
AD2A
Adam Fisher Research Area
Applied Physics
Advisor
Egemen Kolemen
Christopher Galea Research Area
Applied Physics
Andreas Giakas Research Area
Applied Physics
Atrium 36
Advisor
Julia M. Mikhailova
Aaron Goodman Research Area
Applied Physics
Ian Gunady Research Area
Fluid Mechanics
D008
Advisor
Marcus Hultmark
Matthew Heinrich Research Area
Materials Science
J222
Advisor
Andrej Košmrlj
Daniel Cohen
Mia Mengya Hu Research Area
Control, Robotics and Dynamical Systems
Advisor
N. Jeremy Kasdin
Robert J. Vanderbei
Kelly Huang Research Area
Fluid Mechanics
D008
Advisor
Marcus Hultmark
Jihye Jeon Research Area
Applied Physics
221 Nassau St, 2nd floor
Advisor
Alexander Glaser
Paul Kaneelil Research Area
Fluid Mechanics
G02 EQuad
Advisor
Howard A. Stone
Kerry Klemmer Research Area
Fluid Mechanics
Advisor
Michael E. Mueller
Lacey Research Area
Propulsion and Energy Sciences
D101
Advisor
Michael E. Mueller
Julienne LaChance Research Area
Control, Robotics and Dynamical Systems
Hoyt 109
Advisor
Daniel Cohen
Jinyoung Lee Research Area
Fluid Mechanics
Advisor
Michael E. Mueller
Eric Lepowsky Research Area
Applied Physics
221 Nassau St, 2nd floor
Advisor
Alexander Glaser
Steven Li Research Area
Control, Robotics and Dynamical Systems
J232
Advisor
N. Jeremy Kasdin
William Jones
Zirui Liu Research Area
Propulsion and Energy Sciences
D103E
Advisor
Chung Law
Marcel Louis Research Area
Fluid Mechanics
Atrium 24
Advisor
Howard A. Stone
Udari Madhushani Research Area
Control, Robotics and Dynamical Systems
Advisor
Naomi Ehrich Leonard
Justice Mason Research Area
Control, Robotics and Dynamical Systems
Advisor
Naomi Ehrich Leonard
Kristofer Meehan Research Area
Applied Physics
Matthew New-Tolley Research Area
Applied Physics
sam otto Research Area
Control, Robotics and Dynamical Systems
H125
Advisor
Clarence Rowley
Vincent Pacelli Research Area
Control, Robotics and Dynamical Systems
Advisor
Anirudha Majumdar
Alberto Padovan Research Area
Control, Robotics and Dynamical Systems
Advisor
Clarence Rowley
Research Area
Applied Physics
Advisor
Egemen Kolemen
Alex Pique Research Area
Fluid Mechanics
D008
Advisor
Marcus Hultmark
Tasman Powis Research Area
Applied Physics
Juliane Preimesberger Research Area
Materials Science
Bowen 418
Advisor
Craig Arnold
Yue Qiao Research Area
Applied Physics
H101
Advisor
Edgar Choueiri
Sheetal Ramsurrun Research Area
Fluid Mechanics
D309
Advisor
Luc Deike
Susan Redmond Research Area
Control, Robotics and Dynamical Systems
Atrium 21
Advisor
Egemen Kolemen
Egemen Kolemen, W. Jones (Physics)
Allen Ren Research Area
Control, Robotics and Dynamical Systems
J111
Advisor
Anirudha Majumdar
Wilson Ricks Research Area
Applied Physics
Atrium 16
Advisor
Jesse Jenkins
James Roggeveen Research Area
Fluid Mechanics
Atrium 15
Advisor
Howard A. Stone
Morgan Rosendahl Research Area
Materials Science
PNI
Advisor
Naomi Ehrich Leonard
Daniel Ruth Research Area
Fluid Mechanics
Advisor
Luc Deike
Lena Sabidussi Research Area
Fluid Mechanics
Atrium 21
Advisor
Marcus Hultmark
Anthony Savas Research Area
Control, Robotics and Dynamical Systems
H120
Advisor
Naomi Ehrich Leonard
Vincent Poor (Electrical Engineering)
Daniel Shaw Research Area
Fluid Mechanics
Atrium 16
Advisor
Luc Deike
Gawoon Shim Research Area
Fluid Mechanics
Hoyt 109
Advisor
Daniel Cohen
Ricardo Shousha Research Area
Applied Physics
Control, Robotics and Dynamical Systems
PPPL
Advisor
Egemen Kolemen
Jacob Simmonds Research Area
Applied Physics
Propulsion and Energy Sciences
L233 PPPL
Amlan Sinha Research Area
Applied Physics
Control, Robotics and Dynamical Systems
H125
Advisor
Clarence Rowley
David Snyder Research Area
Control, Robotics and Dynamical Systems
Atrium 25
Advisor
Anirudha Majumdar
Anvitha Sudhakar Research Area
Materials Science
Atrium 22
Advisor
Andrej Košmrlj
Sijie Tong Research Area
Materials Science
J222
Advisor
Andrej Košmrlj
Madeline Vorenkamp Research Area
Applied Physics
Advisor
Marcus Hultmark
Yiguang Ju
Josiah Wai Research Area
Applied Physics
Control, Robotics and Dynamical Systems
PPPL B302
Advisor
Egemen Kolemen
Jessica Wilson Research Area
Fluid Mechanics
Advisor
Howard A. Stone
Jiarong Wu Research Area
Fluid Mechanics
D 309
Advisor
Luc Deike
Yang Xia Research Area
Materials Science
AD4B EQuad
Advisor
Mikko Haataja
Wenbin Xu Research Area
Propulsion and Energy Sciences
J125A
Advisor
Yiguang Ju
Nan Xue Research Area
Fluid Mechanics
G02
Advisor
Howard A. Stone
Fan Yang Research Area
Fluid Mechanics
Advisor
Howard A. Stone
Omar Yehia Research Area
Propulsion and Energy Sciences
G02 EQuad
Advisor
Howard A. Stone
Francis Zhang Research Area
Propulsion and Energy Sciences
Advisor
Yiguang Ju
Ruoyao Zhang Research Area
Materials Science
D140 EQuad
Advisor
Mikko Haataja
Hongtao Zhong Research Area
Propulsion and Energy Sciences
Advisor
Yiguang Ju
Desmond Zhong Research Area
Control, Robotics and Dynamical Systems
Advisor
Naomi Ehrich Leonard